Problemy z wodą

Woda zimna ze studni śmierdzi

Zgodnie z normą i z oczekiwaniami, wymaga się, żeby zapach wody był akceptowalny przez konsumentów i bez nieprawidłowych zmian. Zatem oczekuje się, żeby woda była bezwonna.

Przyczyną zapachu wody mogą być naturalnie rozpuszczone substancje. Może to być niejednokrotnie trudna do identyfikacji mieszanka zapachów.
Wody podziemne zasilające studnie często charakteryzują się podwyższoną zawartością żelaza i manganu. Szczególnie woda ze znacznym udziałem żelaza może mieć charakterystyczny zapach i metaliczny posmak.  Siarkowodór, czy bardzo rzadko występujący metan to rozpuszczone gazy, które także mogą negatywnie wpływać na zapach wody i przeszkadzać w jej użytkowaniu.

Woda może mieć również zapach określany jako gnilny, który jest efektem naturalnych procesów biologicznych oraz specyficzny, który może budzić obawy. Jego występowanie może oznaczać, że  woda zawiera nietypowe substancje, np. ropopochodne.

 

Rozwiązanie problemu

Rozwiązanie problemu zapachu wody zależy od źródła zapachu.
Usunięcie zapachu metalicznego, czyli pochodzącego od żelaza można uzyskać stosując odpowiedni odżelaziacz. Rodzaj filtra do usuwania żelaza zależy przede wszystkim od składu wody, może to być:
– filtr ze złożem katalitycznym (typowy materiał filtracyjny), np. Greensand Plus, który usuwa również siarkowodór, Birm, Katalox Light, itd.
– zmiękczacz, ze zwykłą żywicą zmiękczającą,
– filtr wielofunkcyjny, który składa się z kilku frakcji, odpowiedzialnych ze usuwanie różnych substancji, w tym organicznych, np. ze złożem Ecomix.

Usuwanie siarkowodoru uzyskuje się stosując  filtr ze złożem Greensand Plus lub, gdy nie ma potrzeby odżelaziania i odmanganiania, z użyciem filtra węglowego.
Pomocny w pozbyciu się zapachu wody może być również aspirator napowietrzający wodę, zamontowany przed hydroforem bez przepony (z przeponą takie rozwiązanie nie ma sensu).