Problemy z wodą

W wodzie wykryto E.coli

Escherichia coli to pałeczki okrężnicy, bakterie występujące stale w jelicie grubym człowieka, ptaków i zwierząt domowych oraz wielu dzikich zwierząt. Należą do bakterii kałowych ponieważ znajdują się w dużych ilościach w odchodach ludzkich i zwierzęcych. Nie są uważane za typowo chorobotwórcze, chociaż wiele szczepów wywołuje choroby po przedostaniu się do układu pokarmowego człowieka.
Generalnie są to organizmy wskaźnikowe, sama ich obecność w wodzie nie zawsze zagraża jej użytkownikom, choć patogenne E. Coli (np. E. coli ETEC) wywołują silne biegunki. Zazwyczaj ich obecność w wodzie pokazuje jedynie, że wydarzyło się coś, co spowodowało, że bakterie chorobotwórcze mogły trafić do wody. Dlatego takiej wody nie należy pić, jeśli stwierdzi się obecność tych organizmów w wodzie, choćby w wodzie wodociągowej, dopływ wody do mieszkań zamyka się, a sieć wodociągowa jest intensywnie płukana.

 

Rozwiązanie problemu

Zarówno korzystając z wody wodociągowej, jak i z własnego ujęcia warto zapewnić czystość mikrobiologiczną wody.
Szczególnie poleca się dezynfekcję z wykorzystaniem lamp UV. Podczas dezynfekcji promieniami UV nie wprowadza się do wody żadnych związków chemicznych, czyli nie spowoduje się problemu z nieprzyjemnym smakiem i zapachem wody. Warunkiem skutecznej dezynfekcji, jest usunięcie z wody zawiesin – mętna woda nie może być w ten sposób dezynfekowana. Dodatkowo producenci lamp UV zwracają uwagę, aby chronić rurę osłonową przed osadami, w tym celu woda powinna być odżelaziona i odmanganiona.
Lampy bakteriobójcze należy stosować, kiedy w wodzie wykryto mikroorganizmy oraz w celach profilaktycznych, jako sanitarne zabezpieczenie wody.