Problemy z wodą

Woda jest zabarwiona i mętna

Woda wodociągowa wskutek wtórnego zanieczyszczenia lub awarii wodociągowej może dopływać do odbiorców zabarwiona, z cząstkami zanieczyszczeń, piaskiem. Może to być problem stały lub pojawiający się okresowo.
W przypadku wody z własnego ujęcia, tylko badania jakości wody pozwolą na ocenę źródła barwy i braku przezroczystości.
Jeśli woda na początku klarowna, po kontakcie z powietrzem żółknie i jednocześnie pojawia się osad, który potem sedymentuje (opada) , to znak, że w wodzie jest żelazo, prawdopodobnie wraz z manganem, wytrącające się w postaci wodorotlenków.
Gdy woda ma żółte zabarwienie, a po kontakcie z powietrzem nie tworzy się łatwo sedymentujący osad, należy spodziewać się, że powodem jest to żelazo, ale istnieje również prawdopodobieństwo, że powodem są naturalne, barwne substancje organiczne.
Problemem może być też sama mętność wody. Drobne cząsteczki zanieczyszczeń bardzo przeszkadzają w użytkowaniu wody, wpływają też niekorzystnie na stan instalacji wodnej.

Rozwiązanie problemu

W przypadku wody wodociągowej najprostszym rozwiązaniem jest narurowy filtr mechaniczny z wymiennym wkładem siatkowym lub polipropylenowym, ewentualnie samoczyszczący.
Jeśli przyczyną problemów są żelazo i mangan to stosuje się odżelaziacz lub zmiękczacz, filtr wielofunkcyjny, ewentualnie ich kombinację.
W przypadku obecności substancji organicznych należy rozważyć zastosowanie filtra węglowego lub ewentualnie wielofunkcyjnego, który usuwa również zanieczyszczenia organiczne.
Jeśli problemem jest sama mętność warto zainstalować odpowiedni filtr mechaniczny. Najprostszym rozwiązaniem jest filtr narurowy, a najbardziej zaawansowanym urządzenie ze złożem zeolitowym.